Poradíme Vám ako vybrať tepelné čerpadlo

Najdôležitejšie rozhodnutie je výber dodávateľa!

Preto sa odporúča a pri tepelných čerpadlách to platí dvojnásobne, vyberať tepelné čerpadlo od odborníka s dlhoročnými skúsenosťami a spoľahlivého dlhodobého partnera. Dôležitá je informácia o tom, koľko rokov je firma na trhu, či disponuje servisným oddelením a skúsenými odborníkmi na servis. Svedčí o tom aj skutočnosť, že veľa iných klientov nás oslovuje so žiadosťou o servis, pretože spoločnosť, ktorá im pôvodne inštalovala tepelné čerpadlo, už neexistuje!

Pri rozhodovaní o správnom tepelnom čerpadle môžete zvážiť dva rôzne prístupy:

A) Nechajte si navrhnúť tepelné čerpadlo našimi odborníkmi

Len odborník sa dokáže zorientovať v sortimente a zvážiť vaše požiadavky. Pri obhliadke treba nášmu odborníkovi povedať vaše požiadavky na tepelné čerpadlo ako sú okrem vykurovania a prípravy teplej úžitkovej vody aj požiadavku na chladenie, vykurovanie bazénu atď... Aby ste sa správne rozhodli môžete si dať vypracovať aj niekoľko riešení. Pre každe riešenie je potom dobré si vyjasniť aké bude mať navrhované zariadenie spotrebu, hlučnosť, možnosti a v neposlednom rade záručné a pozáručného podmienky zariadenia. U nás je minimálna záručná doba 36 mesiacov, ale pri tepelných čerpadlách je možné si doplatiť predĺženú záruku na 4, alebo 5 rokov. Náš odborník vám poskytne všetky potrebné informácie, aby ste mohli urobiť najlepšie možné rozhodnutie.

Prečo práve MSD Company? Na trhu sme od roku 1993 a od roku 2015 sme najväčším predajcom tepelných čerpadiel, klimatizácií TOSHIBA a SAMSUNG.

Neváhajte nás kontaktovať a využiť našu BEZPLATNÚ obhliadku s ponukou. Naša spoločnosť sídli v Ivanke pri Dunaji a má zriadené pobočky v Prešove a Ružomberku. Montáž a servis tepelných čerpadiel realizujeme vďaka našim pobočkám a sieti partnerov po celom Slovensku.msd_compayn_together
B) Krátky návod, ktorý vás prevedie samotným výberom tepelným čerpadlom krok po kroku:

No a aby ste mali predstavu o tom, čo hľadáte, je ešte dôležité si uvedomiť základne delenie tepelných čerpadiel. Existuje niekoľko rôznych typov tepelných čerpadiel, ktoré sa delia podľa toho z akého zdroja čerpajú teplo. Najskôr by ste mali zvážiť a zodpovedať si otázku:

Aký typ tepelného čerpadla je vhodný pre môj dom?

Tepelné čerpadlá sa delia podľa toho, odkiaľ získavajú teplo, a tými zdrojmi sú:

  • Vonkajší vzduch: Teplo sa získava z okolitého vzduchu.
  • Spodná voda: Teplo sa získava zo zásob podzemnej vody.
  • Pôda: Teplo sa získava z pôdy.

V označení tepelných čerpadiel je to prvé slovo napr.: VZDUCH - voda, alebo ZEM - voda prípadne VODA - voda. Takto získané teplo pomocou chladiaceho okruhu napr. z vonkajšieho vzduchu, ďalej odovzdávajú tepelné čerpadlá do vody, ktorá je v podlahovom vykurovaní alebo v radiátoroch. V označení je to druhé slovo napr. vzduch - VODA. Poznáme nasledovné typy tepelných čerpadiel:

  • vzduch - voda: tepelnú energiu získavajú z vonkajšieho vzduchu a odovzdávaju ju do vykurovacej vody
  • voda - voda: tepelnú energiu získavajú zo spodnej vody a odovzdávaju ju do vykurovacej vody
  • zem - voda: tepelnú energiu získavajú z pôdy a odovzdávaju ju do vykurovacej vody
  • vzduch – vzduch: tepelnú energiu získavajú z vonkajšieho vzduchu a odovzdávaju ju do vzduchu v miestnosti, čo je vlastne klimatizácia

Každý zo systémov má svoje plusy aj mínusy. Je potrebné odborne zvážiť medzi možnosťami pozemku, dostatočnou výdatnosťou spodnej vody, teplotou vzduchu počas zimných mesiacoch, použitým vykurovacím systémom (radiátory, podlahové vykurovanie, chladenie) a zriaďovacími prípadne prevádzkovými nákladmi. Je nevyhnutné dôkladne zhodnotiť všetky tieto argumenty a dôkladne zvoliť najvhodnejší systém. Toto komplexné posúdenie a odborné konzultácie je nevyhnutné realizovať prostredníctvom našich skúsených odborníkov.

Najčastejšou voľbou je systém vzduch - voda, ktorý v sebe kombinuje najnižšie zriaďovacie náklady a vysokú efektivitu vďaka vyšším vonkajším teplotám. Skúsenosti ukazujú, že prevádzkové náklady sú rovnaké ako pri systémoch voda – voda, alebo zem – voda.

Na našich stránkach si môžete pomocou filtra prehladne zvoliť o aký typ tepelného čerpadla máte záujem:

MSD_we_filtre

1. Hodí sa tepelné čerpadlo lepšie k podlahovému vykurovaniu alebo je možné ho kombinovať aj s radiátormi?

V novostavbách je dnes v podstatnej väčšine inštalovaný systém veľkoplošného podlahového vykurovania. Ten je samozrejme v prípade kvalitnej realizácie najvhodnejším riešením, s ktorým tepelné čerpadlo dosahuje najvyššiu účinnosť, pretože priebežne potrebuje nízku teplotu vody na vykúrenie rodinného domu kvôli veľkej ploche podlahového vykurovania. Napríklad pri 0°C vonkajšej teploty bežne postačuje maximálne 30°C voda v podlahovom vykurovaní.

Naša dlhodobá skúsenosť a odporúčania výrobcov však ukazujú, že aj pri kvalitne zrealizovanom podlahovom vykurovaní, nemusí tepelné čerpadlo dobre fungovať. Preto sa snažíme už aktívne zapojiť do procesu plánovania výstavby, aby sme mohli garantovať správnu funkciu tepelného čerpadla pri samotnej inštalácií.

V starších domoch sa na vykurovanie často používajú radiátory. Aj tu však nemusíte mať obavy, pretože najnovšie tepelné čerpadlá vzduch-voda s chladivom R32 sú schopné produkovať vodu s maximálnou teplotou až 65°C, čo je dostatočné na vykúrenie v kombinácii s radiátormi. Z našich skúseností opäť vieme, že radiátory bývajú výrazne predimenzované pre podstatne vyššie výkony ako je potrebné a teda aj v tomto prípade môžeme použiť tepelné čerpadlo pre vykurovanie rodinného domu aj v kombinácií s radiátormi. V týchto prípadoch je ale zvlášť potrebné využiť BEZPLATNÚ konzultáciu s našim odborníkom.

V prípade, že by radiátory nestačili na vykúrenie miestností, pretože tepelné čerpadlo produkuje vodu len s teplotou 60 - 65°C, je vždy možné zvážiť výmenu radiátorov za dvojradové alebo trojradové.

Vždy ale platí, že vykurovací výkon treba radšej prepočítať, ako dodatočne dorábať iný vykurovací zdroj.

msd_TC_schema

2. Aký výkon tepelného čerpadla je potrebný?

Správny výber tepelného výkonu je kľúčovým faktorom a závisí od veľkosti objektu a stavbenej konštrukcie. Pri najčastejšie používaných tepelných čerpadlách vzduch-voda je dôležité vybrať nominálny výkon s maximálnou presnosťou. Nesmie byť ani príliš vysoký, ani príliš nízky. 

Zvolenie zbytočne vysokého výkonu môže spôsobiť, že počas vykurovacej sezóny pri vyšších vonkajších teplotách od 10°C do 20°C (vonkajšej teploty), bude tepelné čerpadlo často zapínať a vypínať (cyklovať), čo môže mať negatívny vplyv na životnosť kompresora a celkovú efektívnosť systému. Niekedy sa to dá minimalizovať výberom zariadenia, ako napríklad tepelné čerpadlo TOSHIBA ESTIA, ktoré dokáže modulovať vykurovací výkon od 10% svojej kapacity.

Pre lepšie pochopenie, keď sú vonku teploty od 20°C do 10°C a vaša domácnosť potrebuje len minimálne množstvo tepla, tepelné čerpadlo TOSHIBA ESTIA pracuje na 10% svojho výkonu, čím vytvára presne toľko tepla, koľko je potrebné pri vyššej vonkajšej teplote. To je významný rozdiel oproti iným značkám, ktoré začínajú vykurovať až od 30% vykurovacieho výkonu.

Naopak, ak sa zvolí príliš nízky výkon tepelného čerpadla, tak už pri ešte prijatelných vonkajších teplotách pre tepelné čerpadlo napr. -2°C musí tepelné čerpadlo doplniť vykurovací svoj výkon pomocou vstavanej elektrickej špirály čo nechceme a čo značne zhoršuje efektivitu tepelného čerpadla.

Pri presnom a správnom výbere optimálneho výkonu tepelného čerpadla je potrebné teda poznať a zohľadňovať minimálny, maximálny, optimálny, ale aj celkový priebeh výkonu na základe meniacich sa teplôt v celom spektre fungovania. Toto je komplexný proces, ktorý by mal byť zverený odbornej firme s hlbokými znalosťami a bohatými skúsenosťami v oblasti tepelných čerpadiel.

Najlepší a najrýchlejší spôsob ako vybrať tepelné čerpadlo je nechať si vypracovať cenovú ponuku aj s odborným návrhom našim odborníkom, ktorý zváži všetky podmienky a na základe týchto informácií vám vypracuje cenovú ponuku aj v niekoľkých variantoch.

Je vhodné si pripraviť podklady pri obhliadke vášho priestoru ako sú: pôdorys priestoru, projektovú dokumentáciu stavby a elektroinštalácie.

Prípadne, že chcete vedieť aké asi „silné tepelné čerpadlo“ potrebujete, tak orientačnú tepelnú stratu objektu si môžete spočítať pomocou našej kalkulačky tepelných strát.

3. Je možný ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV)?

Ak uvažujete o vykurovaní tepelným čerpadlom, je prirodzené využiť ho aj na veľmi efektívny ohrev teplej úžitkovej vody na sprchovanie (ďalej len TÚV). Pre optimálnu prevádzku je dôležité zvoliť správny zásobník tepla, najmä v prípade najpoužívanejšej verzie tepelného čerpadla, ktorá nezahŕňa vstavaný zásobník tepla v hydroboxe.

Pre tých, ktorí majú obmedzený priestor pre tepelné čerpadlo a externý zásobník tepla, existujú kompaktné riešenia, známe ako 'ALL-In-ONE'. Tieto hydroboxy majú elegantný dizajn, podobajú sa stojacej chladničke a zahŕňajú vstavaný zásobník tepla s kapacitou 210 litrov. Túto jednotku môžete umiestniť do technickej miestnosti, kúpeľne a dokonca aj do kuchyne s minimálnym miestom.

Je možné s tepelným čerpadlom aj chladiť?

Tepelné čerpadlo už zo svojej konštrukčnej podstaty dokáže niečo, čo nedokáže žiadny iný zdroj tepla, a to chladiť. Samozrejme vyžaduje to ale dorobiť chladiaci systém. Často sa využívajú drahé riešenia, ako sú chladené stropy. No existuje aj zaujímavá a ekonomická alternatíva v podobe lacnejších klimatizačných jednotiek, známych aj ako fan-coily. Prípadne treba vhodne zvoliť výrobcu tepelného čerpadla, ako napr. SAMSUNG, ktorý ponúka tepelné čerpadlá EHS TDM s možnosťou priameho napojenia na klimatizačné jednotky SAMSUNG, ktoré môžu byť v novom prevedením Wind Free - bezprievanový režim.

4. Je možný ohrev bazénu?

Ohrev bazénu je možný a dokonca veľmi výhodný, hlavne pre tých, ktorí plánujú využívať svoj bazén od mája do októbra. Aj tu platí, že takúto inštaláciu treba konzultovať s našimi odborníkmi pri obhliadke.

5. Ušetrí kombinácia fotovoltiky s tepelným čerpadlom spotrebu elektrickej energie?

Náklady na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV) pomocou tepelného čerpadla sú už veľmi nízke, takže šetrenie nákladov pomocou solárnych alebo fotovoltických panelov nemá v tomto prípade výrazný význam. Návratnosť takejto investície je veľmi dlhá, takmer až na hranici životnosti fotovoltických panelov.

Avšak v istých situáciách môže byť kombinácia tepelného čerpadla a fotovoltických panelov výhodná, najmä ak plánujete chladiť alebo ohrievať bazén. Preto odporúčame konzultovať inštaláciu fotovoltických panelov s našimi odborníkmi, aby sme mohli presne vyhodnotiť vaše konkrétne potreby.

6. Je tepelné čerpadlo vzduch – voda tým najefektívnejším a najekologickejším zdrojom tepla?

Áno, odpoveď je, že tepelné čerpadlo je tým najefektívnejším a najekologickejším zdrojom energie. Dnes sa na tepelné čerpadlá nazerá z pohľadu ekológie a udržateľnosti a hlavne zo stránky úspory prevádzkových nákladov. Prečo je však tepelné čerpadlo považované za najúspornejší spôsob vykurovania? Pretože tepelné čerpadlo efektívne vykuruje aj keď je od októbra do apríla zamračené. Na rozdiel od fotovoltiky, ktorá závisí od slnečného svitu, tepelné čerpadlo dokáže efektívne vykurovať počas celej zimy. Jeho efektivitu zhrošujú iba dni, kedy vonkajšie teploty klesnú pod -7°C, a tých je na Slovensku veľmi málo.

7. Aké má tepelné čerpadlo prevádzkové náklady?

Návratnosť sa znížila na 3 až 5 rokov, kvôli štátnej dotácie na tepelné čerpadlá "Zelená domácnostiam"!

Na prevádzkové náklady má vplyv veľké množstvo aspektov a sú veľmi individuálne. Začať môžeme od samotného výberu správneho typu a výkonu zariadenia. Ďalej veľmi záleží na kvalitnej realizácii chladiaceho ako aj vykurovacieho okruhu. Veľmi záleží na správnom naprogramovaní, riadení a nastavení ako tepelného čerpadla, tak aj vykurovacieho systému.

Dôležitá je aj voľba správnej tarify na dodávku elektrickej energie, ako aj ovládanie v nízkej a vysokej tarife. Ďalej je to aj teplota na akú sa v objekte vykuruje, spôsob vetrania, teplota teplej úžitkovej vody, ako aj veľa ďalších detailov. Výsledkom môže byť radikálny rozdiel v spotrebe.

Ak je všetko odborne zrealizované, tak najväčšia úspora je až do 75% pôvodných nákladov v porovnaní s elektrickým vykurovaním (elektrický kotol, rohože, infražiariče....). V porovnaní s plynom sa momentálne pohybujeme na úspore 25-35% pôvodných nákladov a v porovnaní s drevom je to do 45% pôvodných nákladov.

Musíme si ešte uvedomiť, že plyn má najväčšiu tendenciu zdražovania a zároveň môže byť problém aj s dostupnosťou plynu, dreva a peliet.

Porovnanie ročných nákladov na vykurovanie, pomocou rôznych vykurovacích zdrojov si môžete spočítať pomocou našej kalulačky ročných nákladov.

8. Aká značka tepelných čerpadiel je najlepšia?

Táto otázka je druhou najčastejšie kladenou otázkou. Inštalujeme tepelné čerpadlá od svojho počiatku, a preto veľmi starostlivo vyberáme značky, ktoré majú najlepšiu spoľahlivosť, dostupnosť náhradných dielov, ponúkajú možnosť vyškoliť našich servisných technikov atď...

Na druhej strane však veľmi záleží na skúsenostiach a odbornosti realizačnej firmy, aby vybrala z ich portfólia to najvhodnejšie tepelné čerpadlo pre daný objekt. Veľmi dôležité je tiež kvalitné a komplexné zrealizovanie inštalácie tepelného čerpadla.

Aj veľmi kvalitné zariadenie nebude dobre a efektívne fungovať pri neodbornom návrhu a zlej inštalácii. Preto je potrebné vyberať podľa spoľahlivej značky a hlavne podľa referencií z už zrealizovaných inštalácií.

9. Čo zahŕňa cena tepelného čerpadla?

Cena tepelného čerpadla zverejnená na našich internetových stránkach zahŕňa cenu vonkajšej a vnútornej jednotky. Ďalej je uvedená orientačná cena montáže a cena montážneho materiálu potrebného na prepojenie vnútornej a vonkajšej jednotky.

Cena za pripojenie do vykurovacieho systému, teda cena kotolne, nie je súčasťou cien uvedených na našich stránkach. Cenu je možné stanoviť len na základe obhliadky.

10. Prečo si vybrať realizáciu tepelného čerpadlo spoločnosťou MSD Company?

Pri inštalácii tepelného čerpadla je potrebná hlboká znalosť problematiky a zároveň aj samotné skúsenosti z realizácií a prevádzky zariadení. Dôkazom, že naši odborníci disponujú týmito znalosťami, sú stovky inštalácií tepelných čerpadiel po celom Slovensku so spokojnými zákazníkmi.

Na trhu sme od roku 1993 a od roku 2015 sme najväčším predajcom najmä tepelných čerpadiel TOSHIBA a taktiež najväčším predajcom tepelných čerpadiel SAMSUNG.

Máme vybudované servisné oddelenie a naši odborníci sa každoročne zúčastňujú produktových a servisných školení priamo v TOSHIB-e a v SAMSUNG-u. Veľmi dôležité je tiež spomenúť, že predávame len dve značky, TOSHIBA a SAMSUNG, ktorým naozaj rozumieme.

Požiadať o cenovú ponuku môžete telefonicky alebo e-mailom na:

 

 

Neviete si rady s výberom?

Vypracujeme Vám cenovú ponuku.

0903 723 700

Produkty len od renomovaných značiek