Poradíme Vám ako vybrať klimatizáciu

Najdôležitejšie rozhodnutie je výber dodávateľa!

Preto sa odporúča vyberať klimatizáciu od odborníka s dlhoročnými skúsenosťami a spoľahlivého dlhodobého partnera. Dôležitá je aj informácia o tom, koľko rokov je firma na trhu, či disponuje servisným oddelením a skúsenými odborníkmi na servis. Svedčí o tom aj skutočnosť, že veľa iných klientov nás oslovuje so žiadosťou o servis, pretože spoločnosť, ktorá im pôvodne inštalovala klimatizáciu, už neexistuje!

Pri rozhodovaní o správnej klimatizácii môžete zvážiť dva rôzne prístupy:

A) Nechajte si navrhnúť klimatizáciu našimi odborníkmi 

Len odborník sa dokáže zorientovať v sortimente a zvážiť vaše požiadavky. Pri obhliadke treba nášmu odborníkovi povedať vaše požiadavky na klimatizáciu a predstavu rozmiestnenia zariadení. Aby ste sa správne rozhodli môžete si dať vypracovať aj niekoľko riešení. Pre každe riešenie je potom dobré si vyjasniť aké bude mať navrhované zariadenie spotrebu, hlučnosť aké príslušenstvo klimatizácia obsahuje a v neposlednom rade záručné a pozáručného podmienky zariadenia. U nás je minimálna záručná doba 36 mesiacov. Náš odborník vám poskytne všetky potrebné informácie, aby ste mohli urobiť najlepšie možné rozhodnutie.

Prečo práve MSD Company? Na trhu sme od roku 1993 a od roku 2015 sme najväčším predajcom klimatizácií TOSHIBA a taktiež aj najväčším predajcom klimatizácií SAMSUNG.

Neváhajte nás kontaktovať a využiť našu BEZPLATNÚ obhliadku s ponukou. Naša spoločnosť sídli v Ivanke pri Dunaji a má zriadené pobočky v Prešove a Ružomberku. Montáž a servis klimatizácií realizujeme vďaka našim pobočkám a sieti partnerov po celom Slovensku.msd_compayn_together
B) Krátky návod, ktorý vás prevedie samotným výberom klimatizácie krok po kroku:

No a aby ste mali predstavu o tom, čo hľadáte, je ešte dôležité si uvedomiť základne delenie klimatizácií:

Klimatizácie do domácností RESIDENTAL (označené skratkou RAS):

 • tieto jednotky sa zväčša inštalujú do rodinných domov, bytov, kancelárií s maximálnym chladiacim výkonom do 12 kW
 • RAS jednotky môžu byť pre jednu miestnosť (SPLIT) t.j. jedna vonkajšia a jedna vnútorná jednotka alebo jednotky sú v prevedení RAS Multi split t.j. jedna vonkajšia a maximálne päť vnútorných jednotiek
 • vnútorné jednotky môžu byť v rôznych prevedeniach napr.: nástenné, kazetové (60×60), kanálové, flexi (parapetná alebo podstropná).
 • a teda jednoducho tam kde potrebujete vysokoefektívnu komfortnú klimatizáciu so štandardnými podmienkami a s nenáročnou montážou, ktorá Vám vytvorí ideálne prostredie

Malé komerčné klimatizácie LIGHT COMMERCIAL (označené skratkou RAV):

 • jednotky vhodné pre náročnejšie podmienky ako napr.: kancelárie, IT prevádzky (serverovne) a technologické miestnosti, predajne, obchody s maximálnym chladiacim výkonom do 28 kW.
 • RAV jednotky sú pre jednu miestnosť (SPLIT) t.j. jedna vonkajšia a jedna vnútorná jednotka
 • špecialne varianty určené pre veľkoplošné kancelárie s označením ako RAV TWIN (2 vnútorné), RAV TRIPLE ( 3 vnútorné) a RAV WIDE TWIN (4 vnútorné) na jednu vonkajšiu jednotku
 • vnútorné jednotky sú v rôznych prevedeniach napr.: nástenné, kazetové (60×60), kanálové, podstropné atď...

Veľké komerčné klimatizácie (označené skratkou VRF)

 • tento systém vďaka svojej vysokej flexibilite je určený pre chladenie a celoročné vykurovanie moderných budov (dlhé rozvody chladiva) ako sú hotely, nemocnice, bussines centrá atď...
 • jednotky sú špičkou medzi klimatizačnými jednotkami vďaka svojej flexibilite, novej inverterovej technológie, veľkými prevýšeniami a vzdialenosťami, šetrenie energiou atď…
 • vnútorné jednotky sú v prevedeniach: nástenné, flexi (parapetná alebo podstropná), kazetové (60×60), kanálové, podstropné, zabudovaťeľné, stojanové

A správny postup "Ako si vybrať klimatizáciu do domu, alebo do bytu" označené skratkou RESIDENTAL s chladiacim výkonom do 14 kW krok po kroku je nasledovný:

Po preštudovaní návodu "Ako si vybrať klimatizáciu" si následne na našej webovej stránke ľahko vyberiete konkrétnu klimatizačnú jednotku v časti pre "Kataóg klimatizácií do DOMÁCNOSTI" pomocou dostupných filtrov. Po výbere klimatizačnej jednotky je posledným krokom pridanie ceny za montáž a montážny materiál. Všetky tieto informácie nájdete po rozkliknutí v detailoch produktov a môžete si tak jednoducho objednať klimatizáciu vrátane montáže.

MSd_katalog_produktov
Tieto jednotky sú určené pre klimatizáciu rodinných domov, bytov, prípadne kancelárií. Každý výrobca má niekoľko produktových radov, ktoré sa od seba odlišujú výbavou napr.: Wind free funkcia, Hada care, filtráciou, WIFI, energetickou efektivitou. Na našej webovej stránke pre domácnosti si prehľadne môžete tieto filtre zapínať resp. vypínať, aj porovnávať jednotky a tak si vybrať vyhovujúcu klimatizáciu. Pozor niektoré kombinácie nie sú možné napr.: značka TOSHIBA nevyrába klimatizáciu s Wind free funkciou, ale s funkciou HADA Care. Výbava klimatizácie je tiež prehľadne popísaná v detaile produktu.

1. Koľko miestností chcem chladiť? Jednu miestnosť, alebo 2 až 5 miestností.

Pre jednu miestnosť je k dispozícii tzv. Single split systém, ktorý pozostáva z jednej vnútornej jednotky v požadovanom prevedení a jednej vonkajšej jednotky, ktoré sú navzájom prepojené medeným potrubím v ktorom je chladiace médium.

Pre 2 až 5 miestností sú k dispozícií tzv. Multi split systémy, ktoré pozostávajú z jednej vonkajšej a 2 až 5 vnútorných jednotiek v rôznom prevedení. V každej miestnosti je samostatná vnútorná jednotka, ktorú môžeme samostatne ovládať. A podobne vnútorné a vonkajšia jednotka sú medzi sebou prepojené medeným potrubím s chladivom.

Ak potrebujete chladiť viacej miestností prípadne celú budovu, tak na tento účel môžete použiť viac Multi split systémov, alebo na to špeciálne vivinuté veľké komerčné klimatizácie označené ako LIGHT COMMERCIAL, alebo COMMERCIAL.

msd_single_vs_multi

2. Aké prevedenie vnútornej jednotky potrebujem?

Výber konkrétneho typu vnútornej jednotky klimatizácie závisí na vašich preferenciách a umiestnení v miestnosti. Existuje niekoľko rôznych prevedení vnútorných jednotiek:

msd_typy_jednotiek
Nástenná jednotka: Tieto jednotky sú montované na steny, často nad vstupné dvere do miestností. Sú kompaktné, tiché a niektoré sú v krásnom a atraktívnom dizajne a majú rôzne doplnkové funkcie.

Kazetová: Táto jednotka je vhodná do kazetového rástra alebo do sádrokartonového stropu. Telo jednotky je umiestnené v medzistrope a zospodu je vidieť len panel. Je umiestnená v strede miestnosti a vyfukuje vzduch na všetky štyri strany, čím zabezpečuje rovnomerné rozptýlenie vzduchu v celej miestnosti. Dostupné sú aj 1-cestné a 2-cestné kazetové jednotky, ktoré sú vhodné pre menšie miestnosti.

Kruhová kazeta: Podobne ako 4 – cestná kazetová jednotka je umiestnená v medzistrope a vyfukuje vzduch do miestnosti s 360° rozsahom

Kanálová jednotka: Veľkou výhodou je, že celá jednotka je zabudovaná v strope a viditeľné sú nasávacie alebo výfukové mriežky. Mriežky môžu byť rozmiestnené rovnomerne v celej miestnosti a jednotka tak rovnomerne udržiava teplotu po celej ploche v miestnosti.

Podstropná: Táto plochá jednotka je umiestnená pod stropom a vyfukuje vzduch na väčšiu vzdialenosť. Je ideálna pre dlhšie miestnosti.

Parapetná: Táto jednotka je umiestnená pod oknom a má flexibilný výfuk vzduchu hore alebo pri podlahe. Pri vykurovaní vytvára efekt podlahového vykurovania vyfukovaním vzduchu pri podlahe.

3. Ako výkonnú klimatizáciu potrebujem?

Pre určenie chladiaceho resp. vykurovacieho výkonu sú najdôležitejšie parametre:

 • aká bude požadovaná teplota v miestnosti
 • veľkosť miestnosti
 • zloženie stien
 • veľkosť a typ okien
 • použité tienenie
 • orientácia na svetové strany
 • iné zdroje tepla ako sú počítače, kopírky, svietidlá

Na základe týchto údajov náš odborník vie presne vypočítať aká výkonná by mala byť klimatizačná jednotka aby splnila vaše požiadavky na teplotu. Orientačne si sami môžete vypočítať chladiaci výkon na nasledovnom odkaze  vypočítať tepelné zisky TU.

4. Umiestnenie vonkajšej jednotky. Kam a ako ju naištalovať?

Ak ste sa už rozhodli, koľko miestností budete chcieť vybaviť klimatizáciou a ujasnili ste si vhodný typ vnútornej jednotky, zostáva nám ešte otázka, kam umiestniť vonkajšiu jednotku. Správne umiestnenie vonkajšej jednotky je kľúčové pre optimálny výkon a estetiku inštalácie.

Najlepšie je, ak je vonkajšia jednotka umiestnená čo najbližšie k vnútornej jednotke, aby bola dĺžka potrubia medzi nimi čo najkratšia. Okrem toho je dôležité zvážiť, ako čo najlepšie minimalizovať viditeľnosť a hluk vonkajšej jednotky.

Najčastejšie ju umiestňujeme vedľa domu na samostatný základ, alebo na konzolu na fasádu, prípadne na gumené kocky na rovnú strechu. Sú prípady, že vonkajšiu umiestnime aj na šikmú strechu.

Samozrejme pred montážou vám vždy náš odborník poradí s najvhodnejším umiestnením vonkajšej jednotky.

5. Aké funkcie a výbava sú dostupné v klimatizáciách?

Klimatizačné systémy disponujú širokou škálou funkcií a výbavy, ktoré zvyšujú ich výkon a pohodlie. Tu je prehľad niektorých z nich:

 1. Vykurovanie: Najhodnotnejšia funkcia klimatizačných zariadení je vykurovanie, pretože klimatizácie sú vlastne tepelné čerpadlá vzduch - vzduch čo znamená, že sú určené na chladenie aj na vykurovanie. Treba si ale uvedomiť, že s klimatizáciou môžeme efektívne vykurovať do -7°C vonkajšej teploty, a teda klimatizácia sa zvyčajne používa na vykurovanie ako doplnkový zdroj. Z tohto dôvodu sú klimatizácie vhodné ako doplnkový zdroj pre rodinné domy s neefektívnym vykurovaním, prípadne pre rekreačné chaty. Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne klimatizácie, ktoré vykurujú do -25°C vonkajšej teploty, napríklad TOSHIBA Super Daiseikai alebo SAMSUNG HIGH EE.

 2. WiFi Ovládanie: Väčšina moderných klimatizácií je vybavená WiFi konektivitou, čo umožňuje ovládať ich prostredníctvom smartfónov alebo hlasových asistentov, ako je napríklad "Alexa". Tým získavate úplnú kontrolu nad teplotou aj z diaľky.

 3. Funkcia WindFree a Hada Care: Funkcie ako WindFree od spoločnosti SAMSUNG alebo Hada Care od spoločnosti TOSHIBA pomáhajú obmedziť prúdenie studeného vzduchu a zabezpečiť rovnomernú distribúciu teploty v miestnosti.

 4. Filtrácia vzduchu: Klimatizácie majú vždy zabudované mechanické a elektronické filtre rôznych typov. Pre alergikov sú dostupné modely s plazmovými filtrami (napríklad TOSHIBA Super Daiseikai alebo SAMSUNG WindFree Pure), ktoré ničia baktérie, roztoče, vírusy a alergény až do veľkosti 0,001 μm.

 5. Samočistiaci režim: Všetky modely TOSHIBA a SAMSUNG sú vybavené samočistiacou funkciou, ktorá dezinfikuje jednotku po vypnutí chladenia. Model SAMSUNG WindFree Pure disponuje zdokonalenou funkciou Freeze Wash.

 6. Integrácia do inteligentnej domácnosti: Klimatizácie možno pripojiť k inteligentným systémom ako sú Loxon, KNX, alebo Modbus.

6. Ako prebieha samotná montáž klimatizačných zariadení?

Pred samotnou montážou a po dôkladnej obhliadke u zákazníka sa stanovia optimálne umiestnenia vnútorných a vonkajších klimatizačných jednotiek, pričom sa berie do úvahy hlučnosť a budúca údržba jednotiek.

Montážnik ešte raz posúdí stanovenú trasu a spôsob vedenia medeného potrubia, komunikačného kábla, napájacieho kábla a odvodného potrubia kondenzátu, ktoré si potvrdí so zákazníkom.

Namontuje konzolu vnútornej jednotky na stenu a od nej sa začnú inštalovať rozvody (či už zasekané do steny alebo vedené v lište) a urobí prestupy cez stenu k vonkajšej jednotke. Pripevní lišty a do lišty upevní medené potrubie, prepojovací kábel a pripojí do vnútornej a vonkajšej jednotky.

Nakoniec pripojí napájací kábel a kondenzačné potrubie. Vyvákuuje a naplní systém chladiacim médiom a následne vykoná skúšku tesnosti systému a odvodu kondenzátu. Po odskúšaní vykoná zaškolenie užívateľa a odovzdá systém do prevádzky.

7. Čo je a čo nie je zahrnuté v cene za montáž?

Cena montáže a montážného materiálu uvedená na našich internetových stránkach je cena ORIENTAČNÁ a zahŕňa cenu za montáž vonkajšej a vnútornej jednotky, prepojovacieho Cu potrubia, napojenia na el. energiu.

Opäť pripomíname, že záväzná cena je až po obhliadke našim odborníkom, pretože k cene možno bude treba pripočítať jadrové vŕtanie, plošinu pre montáž vonkajšej jednotky, revíznu správu, úpravu elektroinštalácie atď... 

8. Ako vybrať a čím sa vyznačujú klimatizácie pre náročnejšie prevádzky ako sú serverovne, IT aplikácie, väčšie vstupné miestnosti označené ako LIGHT COMMERCIAL s chladiacim výkonom do 28 kW?

Pri výbere týchto klimatizácií postupujete rovnako ako pri klimatizáciách do domácností, teda najskôr si musíme určiť či chcem chladiť jednu, alebo viacej miestností, potom vybrať vhodné prevedenie jednotky a nakoniec vybrať jednotku podľa chladiaceho resp. vykurovacieho výkonu. Jednotky si jednoducho môžete vybrať pomocou filtrov na našich stránkach v časti "Katalóg produktov pre OBCHODNÉ PRIESTORY"

Pri týchto jednotkách sa ale kladie dôraz na:

1. Dlhodobú životnosť:
tieto klimatizačné systémy sú založené na robustných a vyzretých technológiách, ktoré fungujú a môžu sa používať nadpriemerne dlho. Tým je zaistená dlhoročná prevádzka s vynikajúcou vnútornou klímou.

2. 24 hodinovú prevádzku:
systémy sú vhodné na nepretržitú prevádzku v miestnostiach s citlivou technikou a zaručujú konštantnú teplotu miestnosti.

3. Energetickú efektivitu:
Moderné klimatizačné systémy, ktoré sú správne dimenzované a odborne nastavené, majú veľmi nízku spotrebu energie a dosahujú absolútne špičkové hodnoty účinnosti

4. Široký prevádzkový rozsah:
Inovatívna technológia umožňuje použitie v rozmedzí vonkajšej teploty od -25 do +52°C. Vďaka tomu je možné systém používať v režime chladenia aj v režime vykurovania.

9. Klimatizácie a vykurovanie administratívnych budov, hál, hotelov, a špeciálnych prevádzok.

Pre chladenie a efektívne vykurovanie tepelným čerpadlom väčších budov sú určené klimatizácie označené ako COMMERCIAL. Tieto klimatizácie majú jednu vonkajšiu jednotku a až 256 vnútorných jednotiek v rôznych prevedeniach. Ovládanie je možné lokálnym ovládačom, centrálnym ovládačom, alebo napojiť na centrálny nadradené systém ako je Modbus, Lonworks, KNX atď... Viac informácií nájdete na našej stránke "BUDOVY"

Tieto systémy je potrebné správne navrhnúť a preto naše služby zahŕňajú plný servis od prvej konzultácie a návrhu s projektantom až po realizáciu, a samozrejme, poskytujeme aj záručný a pozáručný servis.

Naše inovatívne riešenia pre komplexné inštalácie vo veľkých stavbách, ako sú kancelárske budovy, nákupné centrá alebo hotely, vyžadujú produkty najvyššej kvality. Preto sme spojili naše úsilie s dôveryhodnými partnermi, ako sú TOSHIBA a SAMSUNG.

Neviete si rady s výberom?

Vypracujeme Vám cenovú ponuku.

0903 723 700

Produkty len od renomovaných značiek