Poradíme Vám ako vybrať klimatizáciu

Najdôležitejšie rozhodnutie je výber dodávateľa!

Platí zásada referencie, referencie, referencie, a treba si vyberať klimatizáciu u odborníka a spoľahlivého dlhodobého partnera. Dôležitá je informácia, koľko rokov je firma na trhu, či má servisné oddelenie a odborníkov na servis. Svedčí o tom aj fakt, že veľa zákazníkov nás kontaktuje so žiadosťou o servis, pretože spoločnosť, ktorá im realizovala montáž už neexistuje!

Pri rozhodovaní o správnej klimatizácii môžete zvážiť dva rôzne prístupy:

A) Nechajte si navrhnúť klimatizáciu našimi odborníkmi 

Len odborník sa dokáže zorientovať v sortimente a zvážiť vaše požiadavky. Pri obhliadke si treba vyjasniť podrobnosti a možnosti riešenia, spotrebu zariadenia, hlučnosť zariadenia, filtráciu a v neposlednom rade záručné a pozáručného podmienky zariadenia. U nás je minimálna záručná doba 36 mesiacov. Náš odborník vám všetko vysvetlí, aby ste si vedeli čo najlepšie vybrať.

Prečo práve MSD Company? Na trhu sme od roku 1993 a od roku 2015 sme najväčším predajcom klimatizácií TOSHIBA a taktiež aj najväčším predajcom klimatizácií SAMSUNG.

Kontaktovať nás môžete (obhliadka s ponukou je ZADARMO):

MSD Company s.r.o.
Nádražná 50
900 28 Ivanka pri Dunaji

e-mail: info@msdcompany.sk
Mobil: +421 903 723 700

MSD Company s.r.o.
Jarná 8
034 01 Ružomberok

e-mail: info@msdcompany.sk
Mobil: +421 903 723 700

MSD Company s.r.o.
Bardejovská 28
080 06 Ľubotice, Prešov

e-mail: info@msdcompany.sk
Mobil: +421 903 723 700

msd_compayn_together
B) Náš krátky návod vás prevedie samotným výberom klimatizácie krok po kroku:

Po preštudovaní návodu "Ako si vybrať klimatizáciu" si následne na našej stránke ľahko vyberiete konkrétnu klimatizačnú jednotku na našich stránkach "DOMÁCNOSTI" pomocou dostupných filtrov. Po vybratí klimatizačnej jednotky je posledným krokom pridať cenu za montáž a montážny materiál. Všetky tieto informácie nájdete v detailoch produktov a môžete si jednoducho objednať klimatizáciu vrátane montáže.

Ale, ešte na úvod si treba uvedomiť niekoľko dôležitých informácií o klimatizáciách DO DOMÁCNOSTÍ (RESIDENTAL):

Tieto jednotky sú určené pre klimatizáciu rodinných domov, bytov, prípadne kancelárií. Každý výrobca má niekoľko produktových radov, ktoré sa od seba odlišujú výbavou napr.: Wind free funkcia, Hada care, filtráciou, WIFI, energetickou efektivitou. Na našej stránke pre domácnosti si prehľadne môžete tieto filtre zapínať resp. vypínať a tak si vybrať vyhovujúcu klimatizáciu. Pozor niektoré kombinácie nie sú možné napr.: značka TOSHIBA nevyrába klimatizáciu s Wind free funkciou, ale s funkciou HADA Care. Výbava klimatizácie je tiež prehľadne popísaná v detaile produktu.

A správny postup ako si vybrať klimatizáciu do domu, alebo do bytu označené skratkou RESIDENTAL s chladiacim výkonom do 14 kW krok po kroku je nasledovný:

1. Koľko miestností chcem chladiť? Jednu miestnosť, alebo 2 až 5 miestností.

Pre jednu miestnosť je k dispozícii tzv. Single split systém, ktorý pozostáva z jednej vnútornej jednotky v požadovanom prevedení a jednej vonkajšej jednotky, ktoré sú navzájom prepojené medeným potrubím v ktorom je chladiace médium.

Pre 2 až 5 miestností sú k dispozícií tzv. Multi split systémy, ktoré pozostávajú z jednej vonkajšej a 2 až 5 vnútorných jednotiek v rôznom prevedení. V každej miestnosti je samostatná vnútorná jednotka, ktorú môžeme samostatne ovládať. A podobne vnútorné a vonkajšia jednotka sú medzi sebou prepojené medeným potrubím s chladivom.

Ak potrebujete chladiť viacej miestností prípadne celú budovu, tak na tento účel sú určené malé, alebo veľké komerčné klimatizácie označené ako LIGHT COMMERCIAL, alebo COMMERCIAL.

2. Aké prevedenie vnútornej jednotky potrebujem?

Vnútorná jednotka môže v rôznych prevedeniach a výber konkrétneho prevedenia závisí na preferenciách majiteľa a možnostiach umiestnenia v miestnosti. Vnútorné jednotky sú v nasledovných prevedeniach:

Nástenná: jednotku montujeme na steny a najčastejšie nad vstupné dvere do miestností. Jednotky sú kompaktné, tiché a niektoré aj v dizajnovom prevedení a s množstvom doplnkových funkcií.

Kazetová: vhodná do kazetového rásteru, alebo do sádrokartonového stropu. Telo jednotky je umiestnené v medzistrope a zospodu je vidieť len panel. Najväčšou výhodou je, že 4 – cestnú kazetovú jednotku montujeme do stredu miestnosti a jednotka vyfukuje vzduch na 4 strany a tak rovnomerne rozdeľuje vzduch do celej miestnosti. K dispozícií sú ešte 1- cestné a 2 – cestné kazetové jednotky vhodné do menších miestností.

Kruhová kazeta: podobne ako 4 – cestná kazetová jednotka je umiestnená v strope a rovnomerne vyfukuje vzduch s rozsahom 360°.

Kanálová: veľkou výhodou je, že celá jednotka je zabudovaná v strope a viditeľné sú nasávacie alebo výfukové mriežky. Mriežky môžu byť rozmiestnené rovnomerne v celej miestnosti a jednotka tak rovnomerne udržiava teplotu po celej ploche v miestnosti.

Podstropná: plochá jednotka, ktorá je umiestnená pod stropom s ďalekým dosahom prúdu vzduchu, ktorá je vhodná pre dlhšie miestnosti.

Parapetná: jednotka je umiestnená pod oknom ako radiátor s flexibilným výfukom vzduchu hore, alebo pri podlahe. Vyfukovanie vzduchu pri podlahe pri vykurovaní vytvára efekt podlahového vykurovania.

3. Ako výkonnú klimatizáciu?

Pre určenie chladiaceho resp. vykurovacieho výkonu sú najdôležitejšie parametre:

  • aká bude požadovaná teplota v miestnosti
  • veľkosť miestnosti
  • zloženie stien
  • veľkosť a typ okien
  • použité tienenie
  • orientácia na svetové strany
  • iné zdroje tepla ako sú počítače, kopírky, svietidlá

Na základe týchto údajov náš odborník vie presne vypočítať aká výkonná by mala byť klimatizačná jednotka aby splnila vaše požiadavky na teplotu. Orientačne si sami môžete vypočítať chladiaci výkon na nasledovnom odkaze  vypočítať tepelné zisky TU.

4. Ako umiestniť vonkajšiu jednotku?

Ak ste si rozmysleli počet miestností, kde chcete nainštalovať klimatizačné jednotky a tiež vhodné prevedenie, vonkajšiu jednotku je treba umiestniť v exteriéry, tak aby boli čo najkratšie vzdialenosti medzi vnútornými a vonkajšou jednotkou a aby bola vonkajšia jednotka čo najmenej viditeľná a počuteľná. Najčastejšie ju umiestňujeme vedľa domu na samostatný základ, alebo na konzolu na fasádu, prípadne na gumené kocky na rovnú strechu. Sú prípady, že vonkajšiu umiestnime aj na šikmú strechu.

Samozrejme pred montážou vám vždy náš odborník poradí s najvhodnejším umiestnením vonkajšej jednotky.

5. Akými doplnkovými funkciami a výbavou disponujú klimatizácie?

Najhodnotnejšia funkcia klimatizačných zariadení je vykurovanie, pretože klimatizácie sú vlastne tepelné čerpadlá vzduch - vzduch čo znamená, že sú určené na chladenie aj na vykurovanie. Treba si ale uvedomiť, že s klimatizáciou môžeme efektívne vykurovať do -7°C vonkajšej teploty, a teda klimatizácia sa zvyčajne používa na vykurovanie ako doplnkový zdroj. Z tohto dôvodu sú klimatizácie vhodné ako doplnkový zdroj pre rodinné domy s neefektívnym vykurovaním, prípadne pre rekreačné chaty.

Navyše sú vybavené aj WiFi, takže ovládanie máte úplne pod kontrolou ešte pred návštevou chaty. Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne klimatizácie, ktoré vykurujú do -25°C vonkajšej teploty, napríklad TOSHIBA Super Daiseikai alebo SAMSUNG HIGH EE.

Ďalšou hodnotnou funkciou pre obmedzenie prúdenia studeného vzduchu je funkcia WindFree od spoločnosti SAMSUNG alebo Hada Care od spoločnosti TOSHIBA.

Samozrejmosťou je filtrácia vzduchu. Vnútorná jednotka je vždy vybavená mechanickými filtrami rôznych typov, alebo pre alergikov sú jednotky vybavené plazmovými filtrami (TOSHIBA Super Daiseikai, SAMSUNG Wind Free Pure), kde dochádza k ničeniu rôznych baktérií, roztočov, vírusov a alergénov až do 0,001μm.

O dezinfekciu jednotky po vypnutí chladenia sa stará samočistiaca funkcia jednotky, ktorou sú vybavené všetky modely TOSHIBA a SAMSUNG. Zvlášť SAMSUNG Wind Free Pure má zdokonalenú samočistiacu funkciu tzv. Freeze wash funkciu.

Ako ďalšie doplnkové výbavy sú: ovládanie pomocou WiFi aj s hlasovým ovládaním "Alexa", napojenie zariadenia na inteligentnú domácnosť a doplnkový senzor pohybu, ktorý umožňuje šetrenie elektrickej energie.

6. A ako prebieha samotná montáž?

Pred montážou, a samozrejme po obhliadke u zákazníka, sú dohodnuté polohy vnútorných a vonkajších klimatizačných zariadení vzhľadom na hlučnosť a budúci servis jednotiek. Určí sa trasa a spôsob vedenia rozvodov medeného potrubia, komunikačného kábla, napájacieho kábla, odvodu kondenzátu.

Montážnik priamo na mieste inštalácie zaznačí polohy zariadení a trasu rozvodov, ktoré si potvrdí so zákazníkom.

Namontuje konzolu vnútornej jednotky na stenu a od nej sa začnú inštalovať trasy rozvodov (či už zasekané do steny alebo vedené v lište), urobí prestupy cez stenu k vonkajšej jednotke. Pripevní lišty a do lišty upevní medené potrubie a prepojovací kábel po vytýčenej trase a pripojí do vnútornej a vonkajšej jednotky.

Nakoniec pripojí napájací kábel a odvodné kondenzačné potrubie. Vyvákuuje a naplní systém chladiacim médiom a následne vykoná skúšku tesnosti systému a odvodu kondenzátu. Po odskúšaní vykoná zaškolenie užívateľa a odovzdá systém do prevádzky.

7. Čo zahŕňa samotná montáž?

Cena montáže a montážného materiálu uvedená na našich internetových stránkach je cena ORIENTAČNÁ a zahŕňa cenu za montáž vonkajšej a vnútornej jednotky, prepojovacieho Cu potrubia, napojenia na el. energiu. Opäť pripomíname, že záväzná cena je až po obhliadke našim odborníkom, pretože k cene možno bude treba pripočítať jadrové vŕtanie, plošinu pre montáž vonkajšej jednotky, revíznu správu, úpravu elektroinštalácie atď... 

8. Klimatizácie pre náročnejšie prevádzky ako sú serverovne, IT aplikácie, väčšie vstupné miestnosti označené ako LIGHT COMMERCIAL s chladiacim výkonom do 28 kW.

Pri výbere týchto klimatizácií postupujete rovnako ako pri klimatizáciách do domácností, teda najskôr si musíme určiť či chcem chladiť jednu, alebo viacej miestností, potom vybrať vhodné prevedenie jednotky a nakoniec vybrať jednotku podľa chladiaceho resp. vykurovacieho výkonu. Jednotky si jednoducho môžete vybrať na našich stránkach v časti klimatizácie pre "OBCHODNÉ PRIESTORY"

Pri týchto jednotkách sa ale kladie dôraz na:

1. Dlhodobú životnosť:
tieto klimatizačné systémy sú založené na robustných a vyzretých technológiách, ktoré fungujú a môžu sa používať nadpriemerne dlho. Tým je zaistená dlhoročná prevádzka s vynikajúcou vnútornou klímou.

2. 24 hodinovú prevádzku:
systémy sú vhodné na nepretržitú prevádzku v miestnostiach s citlivou technikou a zaručujú konštantnú teplotu miestnosti.

3. Energetickú efektivitu:
Moderné klimatizačné systémy, ktoré sú správne dimenzované a odborne nastavené, majú veľmi nízku spotrebu energie a dosahujú absolútne špičkové hodnoty účinnosti

4. Široký prevádzkový rozsah:
Inovatívna technológia umožňuje použitie v rozmedzí vonkajšej teploty od -25 do +52°C. Vďaka tomu je možné systém používať v režime chladenia aj v režime vykurovania.

9. Klimatizácie pre chladenie a vykurovanie administratívnych budov, hál, hotelov, a špeciálnych prevádzok.

Pre chladenie a efektívne vykurovanie tepelným čerpadlom väčších budov sú určené klimatizácie označené ako COMMERCIAL. Tieto klimatizácie majú jednu vonkajšiu jednotku a až 256 vnútorných jednotiek v rôznych prevedeniach. Ovládanie je možné lokálnym ovládačom, centrálnym ovládačom, alebo napojiť na centrálny nadradené systém ako je Modbus, Lonworks, KNX atď... Viac informácií nájdete na našej stránke "BUDOVY"

Tieto systémy je potrebné správne navrhnúť a preto naše služby zahŕňajú plný servis od prvej konzultácie a návrhu s projektantom až po realizáciu, a samozrejme, poskytujeme aj záručný a pozáručný servis.

Naše inovatívne riešenia pre komplexné inštalácie vo veľkých stavbách, ako sú kancelárske budovy, nákupné centrá alebo hotely, vyžadujú produkty najvyššej kvality. Preto sme spojili naše úsilie s dôveryhodnými partnermi, ako sú TOSHIBA a SAMSUNG.

Neviete si rady s výberom?

Vypracujeme Vám cenovú ponuku.

0903 723 700

Produkty len od renomovaných značiek