Poradíme Vám ako vybrať rekuperáciu

Najdôležitejšie rozhodnutie je výber dodávateľa!

Preto sa odporúča vyberať rekuperáciu od odborníka s dlhoročnými skúsenosťami a spoľahlivého dlhodobého partnera. Dôležitá je aj informácia o tom, koľko rokov je firma na trhu, či disponuje servisným oddelením a skúsenými odborníkmi na servis. Svedčí o tom aj skutočnosť, že veľa iných klientov nás oslovuje so žiadosťou o servis, pretože spoločnosť, ktorá im pôvodne inštalovala klimatizáciu, už neexistuje!

Výber správnej rekuperácie by ste mali nechať na našich odborníkov. Prečo? 

Naši odborníci majú bohaté skúsenosti v oblasti vzduchotechniky, chladenia, vykurovania a sú schopní navrhnúť a implementovať rekuperačné systémy pre rôzne typy domov a objektov.

Pri výbere správnej rekuperačnej jednotky je kľúčové precízne vypočítať potrebné množstvo prívádzaného / odvádzaného vzduchu, navrhnúť potrubnú sieť a vyhodnotiť tlakovú stratu potrubnej siete. Naši vyškolení odborníci sa postarajú o dôkladný výpočet a výber rekuperačnej jednotky, zabezpečia presný návrh potrubnej siete a následne zabezpečia spoľahlivú inštaláciu vašej rekuperačnej jednotky podľa vypočítaných a dohodnutých podmienok.

Prečo práve MSD Company? Sme na trhu od roku 1993 a máme bohatú históriu úspešne zrealizovaných rekuperačných jednotiek, či už ide o menšie alebo väčšie projekty.

Neváhajte nás kontaktovať a využiť našu BEZPLATNÚ obhliadku s ponukou. Naša spoločnosť sídli v Ivanke pri Dunaji a má zriadené pobočky v Prešove a Ružomberku. Montáž a servis rekuperácií realizujeme vďaka našim pobočkám a sieti partnerov po celom Slovensku.

A prečo potrebujem rekuperačnú jednotku?

S postupným vývojom konštrukcií rodinných domov a ich stále tesnejšími obálkami vznikla potreba aktívneho zabezpečenia prívodu vonkajšieho vzduchu do domu. Táto potreba vyplýva predovšetkým z dvoch hlavných dôvodov:

1) Je kľúčové privádzať do domu vzduch obsahujúci nevyhnutný kyslík pre dýchanie obyvateľov. Cez nové tesné konštrukcie domu nie je možný prívod čerstvého vzduchu, a preto je nevyhnutné riešiť prívod vzduchu aktívnym spôsobom

2) Ventilácia je nevyhnutná aj z dôvodu vlhkosti z domu. Dýchaním členov rodiny sa do vzduchu uvoľňuje vlhkosť, a v príliš tesných domoch nie je možné túto vlhkosť efektívne znížiť len prirodzeným vetraním. Nedostatočne odvedená vlhkosť by mohla viesť k tvorbe plesní, najmä v rohoch miestností.

V minulosti sme vetranie nemuseli riešiť, pretože vonkajší, teda čerstvý vzduch, sa dostal do miestností cez netesné okná a dvere, teda prirodzene a naopak vlhkosť sa prirodzene dostala von z domu.

Z týchto dvoch dôvodov je nutné v dnešných stavbách nútene privádzať vonkajší vzduch do rodinného domu (niekedy používame aj výraz riadené vetranie). 

Je nevyhnutné zvážiť aj energetickú spotrebu, keďže v zime potrebujeme priviesť do rodinného domu vonkajší vzduch s teplotou napríklad -12°C a ohriať ho na príjemných +22°C. Vývojom technológie vznikli inovatívne riešenia - rekuperačné jednotky, ktorých cieľom je výrazne znížiť energetickú spotrebu ohrevu vonkajšieho vzduchu. Tieto jednotky sú navrhnuté tak, aby dokázali zabezpečiť ohrev vzduchu z -12°C na požadovaných +22°C a v konečnom dôsledku ušetriť viac ako 80% nákladov na ohriatie čerstvého vzduchu.

 

Z čoho sa rekuperačná jednotka skladá a ako funguje?

Rekuperačná jednotka, ktorá slúži na výmenu vzduchu, je zložená z niekoľkých kľúčových komponentov. Obsahuje prívodný a odvodný ventilátor, filter prívodného vzduchu a, samozrejme, kľúčovú časť - výmenník vzduchu. Tento výmenník môže byť buď doskový protiprúdový, alebo rotačný.

Doskový protiprúdový výmenník je komplexný systém tvorený dokonale oddelenými mikro - kanálikmi. Na jednej strane vstupuje do systému kanálikov teplý odpadový vzduch z miestnosti, zatiaľ čo na druhej strane vstupuje do susedných kanálikov výmenníka chladný, no čerstvý vzduch. V tomto procese nedochádza k zmiešavaniu oboch vzduchov, avšak prebieha efektívny prenos energie medzi nimi. Môžeme povedať, že systém efektívne získava energiu z odpadového teplého vzduchu a prenáša ju do prívodného čerstvého vzduchu.

msd_doskovy_rekuperator

Rotačný výmenník sa často využíva hlavne v oblastiach s chladnejším podnebím. Jeho výborná účinnosť dosahuje až 85% a používa sa hlavne z dôvodu, že neprichádza k namŕzaniu rekuperátora kvôli jeho rotácií.

Rotačný výmenník tepla je v podstate koleso vyrobené z hliníkovej fólie s vysokou tepelnou vodivosťou, ktoré pomalým otáčaním prenáša teplo alebo spätne získava energiu z odvádzaného vzduchu a odovzdáva ju do privádzaného vzduchu.

Veľkou výhodou rotačného výmenníka je, že vracia do vetraných priestorov nielen teplo, ale aj časť vzdušnej vlhkosti. Tým pádom nedochádza k vysušovaniu vzduchu v miestnostiach a nevyžaduje sa ani odvod kondenzátu.

Veľkou výhodou je tiež, že pri pomalej rotácii nikdy nezamŕza a nemusíme riešiť zamŕzanie výmenníku pri príliš nízkych teplotách. Pri protiprúdovom doskovom výmenníku je použitá protimrazová ochrana teplý odvádzaný vzduchu alebo elektrický ohrievač.

Výhody rotačného výmenníka v porovnaní s protiprúdovým doskovým výmenníkom sú:

 • Zisk tepla a aj vlhkosti - v zime nedochádza k vysušovaniu vzduchu
 • Riziko namŕzania rotačného výmenníka je veľmi malé
 • Vyššia celková priemerná ročná účinnosť

 

Aké druhy rekuperačných jednotiek poznáme?

Základné rozdelenie je podľa toho, či je nutné inštalovať k jednotke potrubnú sieť:

 • centrálne – umiestnená v jednej miestnosti, z ktorej je pripojená potrubná sieť do každej miestnosti
 • decentrálne – je nainštalovaná samostatne malá jednotka v každej miestnosti

Ďalšie rozdelenie pre centrálne rekuperácie je podľa použitého výmenníka vzduchu:

 • centrálna rekuperačná jednotka s doskovým výmenníkom
 • centrálna rekuperačná jednotka s rotačným výmenníkom

Posledné rozdelenie podľa prevedenia centrálnej rekuperačnej jednotky:

 • nástenná
 • podstropná

Správna voľba rekuperačného systému závisí od dispozície rodinného domu, vašich osobných požiadaviek a finančných možností. Preto je včasná konzultácia nevyhnutná, aby sme mohli navrhnúť optimálne riešenie pre váš rodinný dom.

Aká rekuperačná jednotka je vhodná pre môj dom?

Pri navrhovaní rekuperačnej jednotky sa využívajú dva hlavné prístupy, ktoré naši odborníci kombinujú na overenie optimálneho riešenia:

 1. Podľa množstva čerstvého vzduchu na osobu:

  • Stanovuje sa, že na jednu osobu je potrebné priviesť 30 m³/hod
  • Výkon rekuperačnej jednotky sa vypočíta ako počet osôb v dome násobený 30 m³/hod
 2. Na základe 1,5-násobnej výmeny vzduchu celého domu:

  • Vychádza sa z potreby 1,5-násobnej výmeny vzduchu celého domu
  • Výkon rekuperačnej jednotky sa vypočíta ako objem domu násobený 1,5

Výpočet vzduchového výkonu rekuperačnej jendotky predstavuje iba prvý krok. Aby sme mohli vybrať vhodnú rekuperačnú jednotku musíme ešte navrhnúť celú potrubnú sieť a vypočítať jej tlakovú stratu. Na základe vzduchového výkonu a potrebnej tlakovej straty potrubnej siete môžeme vybrať vhodnú rekuperačnú jednotku, ktorá môže byť nástennom, alebo v podstropnom prevedení.

Je dôležité nás osloviť čo najskôr pred samotnou realizáciou, nielen kvôli správnemu výberu rekuperačnej jednotky, ale aj z dôvodu, že rekuperačnú jednotku je vždy možné kombinovať s klimatizáciami, s tepelným čerpadlo a v neposlednom rade aj s fotovoltanikou. Všetky tieto systémy je nutné správne vybrať a skombinovať tak, aby čo najefektívnejšie fungovali.

 

Pomáha rekuperačná jednotka zlepšovať energetickú triedu domu?

Áno, každá rekuperačná jednotka prispieva k zvýšeniu energetického štandardu domu. S ohľadom na predpisy EÚ platné od roku 2021 musí každá novostavba dosahovať certifikát energetickej triedy A0. Tento certifikát vyžaduje, aby spotreba primárnej energie na vykurovanie rodinného domu bola nižšia alebo rovnaká ako 54 kWh/m² za rok.

Inštaláciou rekuperačnej jednotky, klimatizácie a tepelného čerpadla dosiahnete splnenie prísnych kritérií energetickej triedy A0. V tejto oblasti vám ochotne poskytnú odborné poradenstvo naši skúsení experti.

 

Aké doplnkové funkcie má rekuperačná jednotka?

Samozrejmosťou je filtrácia prívodného vzduchu do miestnosti. Rekuperačné jednotky môžu disponovať veľmi účinnými hygienickými filtrami triedy F7.

Ďalšou veľmi obľúbenou funkciou je CO2 čidlo, ktoré pri zvýšení / znížení obsahu oxidu uhličitého v miestnosti, automaticky zvyšuje / znižuje objem privádzaného vzduchu.

V poslednej dobe už býva samozrejmosťou ovládanie a monitorovanie stavu rekuperačnej jednotky pomocou WIFI ovládania.

Menej často býva rekuperačná jednotka vybavená zvlhčovačom vzduchu, alebo tlakovým snímačom pre kuchynský ventilátor.

 

Môžeme rekuperačnou jednotkou aj chladiť?

Rekuperačná jednotka zabezpečuje ochladenie iba prívodného čerstvého vzduchu, nie však celého rodinného domu. To znamená, že môžeme očakávať len mierny pokles teploty. Na dosiahnutie komfortného chladenia je nevyhnutné využiť klimatizačné jednotky, ktoré je potrebné správne integrovať s rekuperáciou. Preto ak plánujete chladiť váš dom, je dôležité včas informovať našich odborníkov, aby mohli efektívne skombinovať tieto dva systémy a zabezpečiť optimálny komfort vo vašom domove.

 

Aké rozvody vzduchu sú najvhodnejšie?

Rozvody vzduchu môžu byť zhotovené z plechového potrubia alebo z plastových hadíc a tvaroviek. V oboch prípadoch je kľúčové presné vypočítanie tlakovej straty a samozrejme dôkladná inštalácia. Často je zanedbávaná aj následná regulácia celej inštalácie, ktorá predstavuje posledný, no zároveň veľmi dôležitý krok pre úspešné fungovanie celého systému.

Aká je potrebná údržba rekuperácie? Aké sú servisné náklady?

Na rekuperačných jednotkách je potrebné čistiť filtre, prípadne výmenník a odvod kondenzátu. Odporúčame čistenie vzduchových filtrov aspoň raz za mesiac a ich výmenu raz za 5 rokov, aby sme zabezpečili optimálnu funkčnosť systému

 

Čo zahŕňa cena rekuperačnej jednotky uvedená na našich stránkach?

Cena uvedená na našich stránkach zahŕňa len náklady na samotnú rekuperačnú jednotku a nezahŕňa náklady na rozvody vzduchu, montážny materiál a prácu spojenú s inštaláciou.

Poskytujeme komplexné služby, od návrhu - projektu, vypracovanie cenovej ponuky, až po inštaláciu a spustenie do prevádzky so zaregulovaním.

 

Ako vybrať dodávateľa, prípadne značku?

Niekoľko typov, ako vybrať správného dlhodobého partnera pre inštaláciu vašej rekuperačnej jednotky:

1) Aj tu platí zásada referencie, referencie, referencie. Pozorne preskúmajte, koľko rokov je spoločnosť na trhu. Skúsenosti hovoria o spoľahlivosti a odbornosti. Referencie od predchádzajúcich zákazníkov sú cenným zdrojom informácií o kvalite poskytovaných služieb

msd_referencie_rekuperacia

2) Dôležitá je informácia, koľko rokov je firma na trhu. Táto informácie môže naznačiť, či na vášho dodávateľa sa budete môcť obrátiť aj v budúcnosti

3) Overte si, či spoločnosť disponuje vlastným servisným oddelením. Rýchla a efektívna údržba je kľúčová pre dlhodobú spoľahlivosť vášho systému


Prečo práve MSD Company?

Na trhu sme od roku 1993 a vzduchotechnikou sa zaoberáme od nášho vzniku aj v čase, keď sa ešte nemontovali malé rekuperačné jednotky do rodinných domov, ale len do veľkých prevádzok. Za nás hovoria naše dlhoročné skúsenosti referencie od spokojných zákazníkov.

Pre konzultáciu a vypracovanie cenovej ponuky, ktorá je bezplatná, nás môžete kontaktovať e-mailom na:

 

 

Neviete si rady s výberom?

Vypracujeme Vám cenovú ponuku.

0903 723 700

Produkty len od renomovaných značiek