
Prečo potrebujem rekuperačnú jednotku?
Postupom času, ako sa konštrukcia rodinných domov zlepšuje a vonkajšia konštrukcia je stále viac a viac tesná, je potrebné núteným spôsobom dopraviť vonkajší vzduch do domu a ohriať z -12°C na +22°C. V minulosti sme vetranie nemuseli až tak riešiť, pretože vonkajší, teda čerstvý vzduch, sa dostal do miestností cez netesné okná a dvere, teda prirodzene.
Čiže hlavným dôvodom je prísun čerstvého vzduchu, ktorý obsahuje kyslík potrebný na dýchanie a druhý dôvod je odvod vlhkosti z domu, pretože dýchaním sa dostáva do vzduchu vlhkosť, opäť z dôvodu, že konštrukcia je príliš tesná. Ak by sme nevetrali, tak postupom času by sa začali tvoriť plesne v rohoch miestností.
Z týchto dvoch dôvodov je nutné v dnešných stavbách nútene privádzať vonkajší vzduch do rodinného domu (niekedy používame aj výraz riadené vetranie).
Ďalšia otázka je energetická náročnosť, pretože v zime potrebujeme ohriať vonkajší vzduch napr. z -12°C na +22°C. V minulosti sa na vetranie používal buď prívodný ventilátor za ktorým bol ohrievač, alebo sa jednoducho otvorili okná, kde si ale musíme uvedomiť, že čerstvý vzduch je chladný a musíme ho ohriať.
Postupom času prišli dômyselnejšie zariadenia – rekuperačné jednotky, ktoré majú za úlohu znížiť spotrebu energie, aby sme ohriali vonkajší vzduch z -12°C na požadovaných 22°C, tak aby sme ušetrili viac ako 80% nákladov na ohriatie čerstvého vzduchu.
Z čoho sa rekuperačná jednotka skladá a ako funguje?
Keďže rekuperačná jednotka sa používa na výmenu vzduchu, teda na prívod čerstvého vonkajšieho vzduchu, obsahuje prívodný a odvodný ventilátor, filter prívodného vzduchu a najdôležitejšiu časť - výmenník vzduchu, ktorý môže byť protiprúdový doskový, alebo rotačný.
Protiprúdy doskový výmenník sa skladá z dokonale oddelených kanálikov, kde na jednej strane vstupuje odpadový vzduch a na druhej strane prívodný čerstvý vzduch. Čerstvý a studený vzduch sa križujú, prúdia vedľa seba, nemiešajú sa, iba si navzájom odovzdávajú energiu. Prakticky môžeme povedať, že spätne získavame energiu z odvodného vzduchu a odovzdávame ju prívodnému čerstvému vzduchu.
Rekuperačná jednotka s rotačným výmenníkom sa používa pre oblasti s chladnejšími klimatickými podmienkami, pretože jej priemerná ročná účinnosť je veľmi vysoká, až do 85%, a hlavne tiež z dôvodu, že neprichádza k namŕzaniu rekuperátora.
Rotačný výmenník tepla je v podstate koleso vyrobené z hliníkovej fólie s vysokou tepelnou vodivosťou, ktoré pomalým otáčaním prenáša teplo alebo spätne získava energiu z odvádzaného vzduchu a odovzdáva ju do privádzaného vzduchu.
Veľkou výhodou rotačného výmenníka je, že vracia do vetraných priestorov nielen teplo, ale aj časť vzdušnej vlhkosti. Preto sa vzduch v miestnostiach nevysúša a jednotka nepotrebuje odvod kondenzátu.
Veľkou výhodou je tiež, že pri pomalej rotácii nikdy nezamŕza a nemusíme riešiť zamŕzanie výmenníku pri príliš nízkych teplotách. Pri protiprúdovom doskovom výmenníku je použitá protimrazová ochrana teplý odvádzaný vzduchu alebo elektrický ohrievač.
Výhody rotačného výmenníka v porovnaní s protiprúdovým doskovým výmenníkom sú:
- Zisk tepla a aj vlhkosti - v zime nedochádza k vysušovaniu vzduchu
- Riziko namŕzania rotačného výmenníka je veľmi malé
- Vyššia celková priemerná ročná účinnosť
Aké druhy rekuperačných jednotiek poznáme?
Základné rozdelenie je podľa toho, či je nutné inštalovať k jednotke potrubnú sieť:
- centrálne – umiestnená v jednej miestnosti, z ktorej je pripojená potrubná sieť do každej miestnosti
- decentrálne – je nainštalovaná samostatne malá jednotka v každej miestnosti
Ďalšie rozdelenie pre centrálne rekuperácie je podľa použitého výmenníka vzduchu:
- centrálna rekuperačná jednotka s doskovým výmenníkom
- centrálna rekuperačná jednotka s rotačným výmenníkom
Posledné rozdelenie podľa prevedenia centrálnej rekuperačnej jednotky:
- nástenná
- podstropná
Správna voľba závisí od dispozície rodinného domu, vašich požiadaviek a financií. Preto včasná konzultácia je nevyhnutná.
Aká rekuperačná jednotka je vhodná pre môj dom?
Pre návrh rekuperačnej jednotky sa používajú dva prístupy.
- Podľa množstva čerstvého vzduchu na osobu. Na jednu osobu je nutné priviesť 30m3/hod. Výkon rekuperačnej jednotky vypočítame - počet osôb x 30m3/hod.
- Na základe 1,5 násobnej výmeny vzduchu celého domu, teda výkon rekuperačnej jednotky vypočítame - objem domu x 1,5.
Naši odborníci používajú na overenie kombináciu obidvoch metód.
Ak máme vypočítaný výkon rekuperačnej jednotky, treba vybrať správnu rekuperačnú jednotku, kde musíme zobrať do úvahy jej umiestnenie, či bude na strope alebo na stene, v akej miestnosti bude umiestnená, ako sa budú napájať rozvody vzduchu, napojenie elektroinštalácie atď. Ďalej musíme navrhnúť potrubnú sieť a spočítať tlakovú stratu potrubia a na základe vzduchového výkonu a potrebnej tlakovej straty vybrať správnu rekuperačnú jednotku.
Výber veľkosti rekuperačnej jednotky je prvá časť z komplexného návrhu rekuperácie. Treba ešte vyriešiť veľké množstvo ďalších vecí, s ktorými vám poradia naši skúsení odborníci, od návrhu až po cenovú ponuku.
Je dôležité nás osloviť čo najskôr pred samotnou realizáciou, nielen kvôli správnemu výberu rekuperačnej jednotky, ale aj z dôvodu, že rekuperačnú jednotku je vždy možné kombinovať s klimatizáciami, s tepelným čerpadlo a v neposlednom rade aj s fotovoltanikou. Všetky tieto systémy je nutné správne vybrať a skombinovať tak, aby čo najefektívnejšie fungovali.
Pomáha rekuperačná jednotka zlepšovať energetickú triedu domu?
Áno, každá rekuperačná jednotka zvyšuje energetickú triedu domu a podľa nariadení EU, každá novostavba postavená po roku 2021, musí spĺňať kritériá na certifikát energetickej triedy A0. Spotreba primárnej energie na vykurovanie rodinného domu musí byť nižšia, alebo rovná 54 kWh/m² za rok.
Inštaláciou rekuperačnej jednotky, klimatizácií a tepelného čerpadla sa do prísnej energetickej triedy A0 určite dostanete. Aj v tejto otázke vám poriadia naši odborníci.
Aké doplnkové funkcie má rekuperačná jednotka?
Samozrejmosťou je filtrácia prívodného vzduchu do miestnosti. Rekuperačné jednotky môžu disponovať veľmi účinnými hygienickými filtrami triedy F7.
Ďalšou veľmi obľúbenou funkciou je CO2 čidlo, ktoré pri zvýšení / znížení obsahu oxidu uhličitého v miestnosti, automaticky zvyšuje / znižuje objem privádzaného vzduchu.
V poslednej dobe už býva samozrejmosťou ovládanie a monitorovanie stavu rekuperačnej jednotky pomocou WIFI ovládania.
Menej často býva rekuperačná jednotka vybavená zvlhčovačom vzduchu, alebo tlakovým snímačom pre kuchynský ventilátor.
Môžeme rekuperačnou jednotkou aj chladiť?
Rekuperačná jednotka ochladí vždy iba prívodný čerstvý vzduch, ale nie rodinný dom. Preto môžeme hovoriť len o malom znížení teploty. Na komfortné chladenie je nutné použiť klimatizačné jednotky, ktoré treba správne skombinovať s rekuperáciou, preto ak chcete chladiť, je dôležité včas upozorniť na túto skutočnosť našich odborníkov.
Aké rozvody vzduchu sú najvhodnejšie?
K dispozícii je plechové potrubie, alebo plastové hadice pre rozvod vzduchu. Pri oboch prístupoch je dôležité presné prepočítanie tlakovej straty a samozrejme kvalitná inštalácia. Firmy väčšinou zabúdajú aj na zaregulovanie celej inštalácie, čo samozrejme je posledná, ale veľmi dôležitá časť úspešnej inštalácie.
Aká je potrebná údržba rekuperácie? Aké sú servisné náklady?
Na rekuperačných jednotkách je potrebné čistiť filtre, prípadne výmenník a odvod kondenzátu. Filtre vzduchu odporúčame čistiť 1x za mesiac, prípadne vymeniť 1x za 5 rokov.
Čo zahŕňa cena rekuperačnej jednotky uvedená na našich stránkach?
Cena, ktorú nájdete na našich stránkach, je len za rekuperačnú jednotku, bez rozvodov vzduchu, montážneho materiálu a montáže.
Poskytujeme komplexné služby vám, našim zákazníkom, od návrhu, čiže projektu, vypracovanie cenovej ponuky, až po inštaláciu a spustenie do prevádzky so zaregulovaním.
Ako vybrať dodávateľa, prípadne značku?
Aj tu platí zásada referencie, referencie, referencie. Rekuperáciu si treba vyberať u odborníka a spoľahlivého dlhodobého partnera. Dôležitá je informácia, koľko rokov je firma na trhu, či má servisné oddelenie a odborníkov na servis.
Len odborník sa dokáže zorientovať v sortimente a zvážiť vaše požiadavky. Pri obhliadke si treba vyjasniť podrobnosti a možnosti riešenia, kde umiestniť rekuperačnú jednotku, kadiaľ viesť rozvody vzduchu, kde nasávať a vyfukovať odpadový vzduch, akú má spotrebu zariadenie, hlučnosť zariadenia, filtráciu a v neposlednom rade záručné a pozáručné podmienky zariadenia. Náš odborník vám všetko vysvetlí, aby ste si vedeli čo najlepšie vybrať. V prípade potreby vypracujeme aj projektovú dokumentáciu.
Prečo práve MSD Company?
Na trhu sme od roku 1993 a vzduchotechnikou sa zaoberáme od nášho vzniku aj v čase, keď sa ešte nemontovali malé rekuperačné jednotky do rodinných domov, ale do veľkých prevádzok. Hovoria za nás naše dlhoročné skúsenosti.
Pre konzultáciu a vypracovanie cenovej ponuky, ktorá je bezplatná, nás môžete kontaktovať telefonicky alebo e-mailom na:
Mobilný kontakt: 0903 723 700
E-mail: info@msdcompany.sk